X

Aleproste na FaceBook'u

Reklama.

[CSS] Modyfikacja formatu strony - Problemy z wyświetlaniem po stronie klienta.

Rozsypany format strony po modyfikacjach.

Oto przykładowy wystąpienia problemu: poprawiamy format strony, zazwyczaj dotyczy to poprawek dla jakiegoś klienta, któremu znudził się stary format, czcionka lub dowolny element formatowany za pomocą pliku CSS.

Poprawki zrobione, przetestowane, zmiany wgrane na serwer, a klient dzwoni z pretensjami, że na stronie nic się nie zmieniło, lub co gorsza wszystko się rozsypało.

Dlaczego tak się dzieje?

Sprawa okazuje się banalna, a wszystkiemu winna przeglądarka, która buforuje elementy pobieranych stron internetowych, co zazwyczaj znacznie poprawia szybkość ładowania się witryn. Otóż w takim przypadku, gdy strona jest często oglądana, a przeważnie właściciel interesuje się własna stroną, format CSS pobierany jest z bufora przeglądarki, co powoduje własnie taki efekt, że albo naszych wykonanych w pocie czoła zmian nie widać wcale, lub strona zupełnie się rozsypie.

Jak temu zaradzić

Lekarstwo jest równie trywialne jak i banalny jest powód takiej "awarii". Problem możemy rozwiązać na dwa sposoby:

  • poprosić klienta o przeładowanie ( odświeżenie )  okna przeglądarki, pomaga też kombinacja klawiszy CTRL+F5
  • bardziej elegancji sposób to po modyfikacjach pliku CSS nadać mu nową nazwę, co automatycznie zaskutkuje, wczytaniem nowego stylu i poprawne wyświetlenie strony

I to tyle tej "fascynującej" historii.

starr

opublikowane 19-07-2011182567 powrót

© aleproste.pl v.10 Projekt i realizacja projekt.etvn.pl & aleproste.pl