X

Aleproste na FaceBook'u

Reklama.

[FB][JavaScript] Wtyczka do FB :: Opublikuj

Pewnie to kolejna moda, ale fakt faktem, bez FB dzisiejszy internet nie może się obejść. Być może dla jednych to sens życia, a dla innych czyste zło, to jednak starając się zachować racjonalnie i pragmatycznie polecam wykorzytanie FB do promocji swojej strony, serwisu www, czy nawet publikowanych pojedynczych treści.

Zapewniam, że jest to bardzo dobry sposób na darmową reklamę i wzrost ruchu na stronie, a ruch wiadomo, to sens istnienia w sieci. Jeśli naszych stron nikt nie odwiedza, to tak jak by nie istniały.

Po tym przydługawym wstępie, przejdźmy do sedna. Odnośnik opublikuj jest po to, aby bez wysiłku opublikować zajawkę treści i zdjęcie na FB wprost z naszej strony. Metoda ta została trochę zapomniana i zastąpioną przez LubięPolecam, ale moim zdaniem to bardzo cenna metoda, mająca swoje niepodważalne zalety.

A zatem jak, umieścić link "Opublikuj" na swojej stronie?

Na początek trochę gotowego JavaScript'u

Tak, wystarczy skopiować i wkleić, proste.

<a name="fb_share"
   share_url="http://URL_STRONY"
	href="http://www.facebook.com/sharer.php">Opublikuj na FB</a>
	<script type="text/javascript" src="./js/fb.share.js"></script>

URL_STRONY to oczywiście adres aktualnej strony, której treść ma być udostępniona na FB, a tajemniczy skrypt zamieszczony lokalnie ( co polecam, aby strona nie czekała na odpowiedź obcego serwera )  to nic innego jak kopia tego co możemy znaleźć na stronie:developers.facebook.com

Na powyższej stronie znajduje się też kilka informacji na temat parametrów, jakie akceptuje znacznik <a name="fb_share">...</a>, polecam lekturę.

Ja osobiście polecam przetestowany skrypt, który można znaleźć pod adresem: static.ak.fbcdn.net/connect.php/js/FB.Share

Kosmetyka

Nie wiem dlaczego, być może z tego powodu, że link jest określany przez FB jako "deprecated", ikona generowana prze skrypt nie wygląda zbyt dobrze. Dlatego polecam kilka linijek formatu aby pozbyć się ikony, której rozmiar nie pasuje do opisu odnośnika.

Powyższy kod obejmujemy znacznikiem <div id="fb_opub">...</div> i dodajemy np. takie oto formatowanie:

#fb_opub {
  position: absolute; 
  top: 0;
  right: 0; 
  overflow: hidden;
  width: 130px;
}

#fb_opub a {margin: -18px;}

W efekcie otrzymamy odnośnik z wybraną nazwą, bez ikony FB, która i tak nie pasuje, a nie tracimy za to czasu na wertowanie kodu, aby podmienić ikonę na lepszą.

Uwaga! No i jeszcze bardzo ważna uwaga, FB swoimi odnośnikami (wtyczkami) pobiera treści z nagłówka strony, więc koniecznie należy zadbać, aby każda strona serwisu posiadała prawidłowy i ciekawy nagłówek, a odnośnik, prawidłowy aktualny adres url każdej podstrony, na której znajduje się odnośnik "opublikuj"

starr

opublikowane 06-06-2012157541 powrót

© aleproste.pl v.10 Projekt i realizacja projekt.etvn.pl & aleproste.pl